suhomontažni radovi

Suhomontažni radovi

Želite li neiskorištene dijelove svog stambenog prostora ili kuće kao što su potkrovlja ili hodnici vrlo brzo pretvoriri u ugodan i funkcionalan stambeni prostor najprikladniji su suhomontažni radovi. Prednost ovog sustava je  u suhom načinu gradnje bez vlaženja što skraćuje vrijeme sušenja a završeni prostor je odmah useljiv. Što se tiče vlage, već je od početka uspostavljena zdrava klima u prostoru. Suhomontažni su sustavi uobičajeno bitno lakši od klasičnih, a to je vrlo značajno pri adaptacijama. Omogućavaju jednostavnu ugradnju instalacija jer praznine nude prostor za njihov smještaj.

Suhomontažni sustavi ispunjavaju sve zahtjeve požarne, zvučne i toplinske zaštite i zaštite od vlage. Većina ih je sastavljena od potkonstrukcije, gips-kartonskih ploča i materijala za pričvršćivanje. Potkonstrukcija je od metalnih ili drvenih profila koji se međusobno povezuju montažnim sredstvima za spajanje.

Za oblogu se uobičajeno upotrebljavaju gips-kartonske ploče, ploče od gipsanih vlakana i cementne ploče. Takve obloge omogućavaju velike mogućnosti oblikovanja i odličnu podlogu za završnu obradu (premaze, tapeciranje, oblaganje keramičkim pločicama, na podovima oblaganje parketom, plastičnim oblogama, pločicama i sličnim). Gips-kartonske ploče pripadaju zdravim građevnim materijalima. Njihova je vrlo važna karakteristika da ujednačava zračnu vlagu u prostoru, stvaraju ugodnu klimu u prostoru i ujedno zadržavaju toplinu u njemu. Glavninu gips-kartonske ploče čini gips, prirodni građevni materijal koji izjednačavaju klimu (usisava višak vlage iz prostora, kada je u prostoru višak vlage i vraća je natrag u prostor kada je zrak ponovno suh), propušta paru, ugodan je za kožu (ima jednaku pH-vrijednost kao čovjekova koža), električno je neutralan i ne stvara prašinu, primjeren je s ekološkoga gledišta, omogućava zvučnu, toplinsku i požarnu zaštitu, neutralnoga je mirisa i bez otrovnih tvari.

Osim osnovnih gips-kartonskih ploča, upotrebljavaju se i vodootporne i protupožarne ploče u različitim dimenzijama. Ploče od gipsanih vlakana sa sadržajem gipsa, staklenih vlakana, celuloze, dodataka za vodootpornost te vrlo glatku površinu izuzetno su stabilne pri povećanim naprezanjima u drvenim okvirnim konstrukcijama. U graditeljstvu, posebno pri izgradnji montažnih kuća, ta je karakteristika potrebnija i željena. Cementne se ploče rabe u ekstremno vlažnim uvjetima. Postoje ploče za uporabu unutar građevine (npr. u kupaonicama) i ploče koje se rabe vani, u kombinaciji s pročeljnim sustavima. Osnovni suhomontažni sustavi primjenjuju se za: stijene, stropove, potkrovlja i pri izvedbi suhoga estriha.

Suhomontažni su građevni sustavi prikladni za novogradnje i za adaptacije te rekonstrukcije raznih prostora: stambenih, poslovnih, zdravstvenih, hotelskih, športskih, upravnih, kulturnih. Prikladnost s gledišta biologije boravljenja u prostorima dokazuje se stoljetnom uporabom gips-kartonskih ploča u građevinarstvu.

Korisnici su povremeno skeptični poradi pukotina koje se pojavljuju zbog neodgovarajućega fugiranja i bandažiranja. Isto su tako korisnici skeptični s obzirom na pričvršćivanje tereta, iako se to uspješno rješava uporabom odgovarajućih sustavnih pričvršćivača. Pri izvedbi i uporabi takvih sustava važno je dosljedno poštivanje uputa za montažu i uporabu.